Zeptali jsme se na několik otázek zaměřených na veganskou stravu v dětství výživového specialisty Ing. Radka Látala, DiS.
Je veganská strava vhodná pro dětský vývoj?
Důležité je nejprve říct že neexistuje jedna „veganská strava“. Tento termín nám totiž říká jen to, že člověk nekonzumuje potraviny živočišného původu, nic víc. Veganská strava tak plnohodnotná být může a nemusí, podle toho, co člověk vlastně jí. Jako veganskou tak můžeme označit plnohodnotnou stravu s adekvátní suplementací, stejně jako stravu založenou výhradně na bonbónech. Obě neobsahují živočišné potraviny a jsou technicky vzato veganské. Pokud se budeme bavit o správně sestavené veganské stravě s adekvátní suplementací (především vitamínu B12), potom ano, může být naprosto plnohodnotná pro děti i teenagery. Ty nejdůležitější zásady jsme zpracovali v tomto vědecky podloženém článku.
Na co především si dát pozor u veganského stravování dětí? Čemu je potřeba věnovat speciální pozornost?
Nejdůležitější je, aby byla strava dostatečně energeticky a bílkovinově bohatá a aby byl doplňovaný vitamín B12. Základ veganské stravy je ve skutečnosti z velké části stejný jako u běžné stravy, jen mezi bílkovinovými potravinami máme výhradně ty rostlinné. To jsou především různé druhy luštěnin, sójové produkty jako tofu a tempeh, oříšky a semínka a případně rostlinné alternativy masa na bázi rostlinných bílkovin. Z těchto zdrojů je možné bezpečně získat dostatek železa, bílkovin i esenciálních aminokyselin, chybí tu však vitamín B12.
Musí se bát děti nedostatku bílkovin?
Důležité je zdůraznit, že veganská strava nerovná se zelenina. Třetinu stravy dětí a teenagerů by měli tvořit zmíněné na bílkoviny bohaté potraviny a zdroje tuků a druhou třetinu obilniny. Až poslední třetina připadá na ovoce a zeleninu, které jsou samozřejmě důležité, neměli by však stravě dětí dominovat.
Je třeba se bát nedostatku vápníku, když děti nepijí kravské mateřské mléko?
Vápník můžeme získat stejně dobře z tofu a nebo obohacených rostlinných alternativ mléka, která se obohacují na stejnou úroveň jako to kravské. Výzkum navíc potvrdil že vstřebávání vápníku z rostlinných alternativ je podobné jako v případě kravského mléka. Lidé nezískávají vápník jen z mléka. Vápník se nachází i v některých luštěninách a zelenině a také v pitné vodě. Množství však typicky není dostatečné a proto je důležité pravidelně zařazovat bohatší zdroje vápníku, jako tofu nebo obohacená rostlinná mléka.
Jaké vitamíny je důležité doplňovat?
Vegani, dospělí i děti, musejí vždy doplňovat vitamín B12. Tento vitamín se totiž v rostlinných potravinách téměř nevyskytuje a ani obohacené potraviny nestačí jeho potřebu pokrýt. Výzkumy konzistentně ukazují, že vegani, kteří vitamín B12 nedoplňují ho přijímají nedostatek a to zpravidla končí zdravotními problémy. Doplňování vitamínu B12 je proto nezbytnou podmínkou dlouhodobě udržitelného veganského stravování. Kromě toho je důležité doplňovat také vitamín D a zajistit spolehlivý zdroj jódu a omega 3 mastné kyseliny DHA, to však platí pro vegany i nevegany.
Dal bys nám tip na konkrétní značky či e-shop s nejlepšími doplňky stravy?
Můžu doporučit například Vegmart.
Máš nějaké závěrečné doporučení pro náctitelé vegany/ky kteří začínají s veganskou stravou?
Kromě toho, aby nepodceňovali doplňování vitamínu B12 a drželi se zásad zdravé veganské výživy, mám ještě jedno doporučení. V případě, že rodiče s vašim rozhodnutím stravovat se vegansky nesouhlasí, nemusí jít o konec světa. Nesouhlas vašich rodičů vychází primárně z obavy o vaše zdraví a také pravděpodobně ani nevědí, co vlastně chcete jíst. Zjistěte si o veganské stravě co nejvíc, trpělivě svoje rozhodnutí rodičům vysvětlete a v případě potřeby sdílejte tento článek. Také pomůže, pokud si sami řeknete co vlastně chcete jíst a pomůžete s nákupem a přípravou jídla. Dobré syté jídlo je ten nejlepší argument pro veganství. Pokud to jinak nejde, nebojte se kompromisů, není třeba si prosadit svoje za každou cenu hned na první pokus.