Komunikace s rodiči
Veganství může být pro tvé rodiče zcela neznámou oblastí. Jejich počáteční nepochopení pravděpodobně pramení pouze z nedostatku informací a obavy o tvé zdraví.
Důležité je se vzdělávat a mít připravené argumenty, když se rozhodneš s rodiči o svém veganském stravování promluvit. Zjisti si všechny etické, ekologické a zdravotní výhody veganské stravy. Podívej se na veganské dokumenty, přečti si knihy nebo prostuduj webové stránky, které se touto problematikou zabývají. Představ jim zdravotnické instituce, které schvalují veganskou stravu jako plnohodnotnou pro všechny věkové skupiny, včetně dětí. Pokud se však ani tak necítíš dostatečně sebejistě na obhájení svého postoje osobně, pusť například některý z dokumentů přímo rodičům.
Můžeš jim také ukázat recepty na veganská jídla, sám/a rodičům něco uvařit, navrhnout společnou návštěvu veganské restaurace, ukaž rodičům známé osobnosti, které se stravují vegansky nebo si udělejte rodinný výlet do některé z azylových farem pro zachráněná zvířata, kde i tví rodiče uvidí, jak krásné a citlivé jsou to bytosti. Zkrátka zkus jim ukázat pozitivní stránku veganství.
Pokud se rodiče i tak budou strachovat o tvé zdraví můžeš se s nimi domluvit na pravidelných kontrolách u doktora či návštěvách specializovaných laboratoří, kde ti odběrem krve zjistí, zda přijímáš dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin. Všichni pak budete mít jistotu, že se stravuješ správně a na rostlinné stravě prospíváš. Návod jak v téhle situaci postupovat nalezneš zde.
Buď připravený/á na možnost, že i když rodičům vše vysvětlíš a ukážeš, nepochopí tě a tvé rozhodnutí se jim líbit nebude. Musíš přijmout, že se dostaneš do role outsidera, ale určitě tě kvůli tomu nikdo z rodiny nepřestane mít rád. Ciť se dobře ve svém rozhodnutí. Pravda je na tvojí straně. Tvoje každodenní volby ovlivňují životy zvířat. Buď trpělivý/á, silný/á a pevný/á ve svém rozhodnutí, zvířata, životní prostředí i tvoje zdraví za to stojí.
Pokud ale opravdu prozatím nemůžete být vegani/ky, můžete dělat následující:
1.
Nenavštěvuj zoologické zahrady, cirkusy, akvária,...
2.
Nenos oblečení z kůže, vlny, kožešiny, kašmíru a hedvábí.
3.
Nakupuj pouze crueltyfree a veganskou kosmetiku a drogerii.
4.
Jez potraviny, které máte v domácnosti a jsou přirozeně veganské (těstoviny, rýže, brambory, zelenina, ovoce, luštěniny).
5.
Nauč se sám/a vařit a péct.
6.
Zkus si s rodiči společně uvařit něco veganského.
7.
Pusť si s rodiči například film Okja, který je náhodně veganský.
8.
Spoj se s jinými vegany a vegankami na sociálních sítích.