Jak se stát aktivistou
Aktivismus je forma činnosti nebo úsilí, které se zaměřuje na dosažení společenské změny. V našem případě to znamená bojovat za osvobození všech vězněných a zneužívaných zvířat. Pokud máš zájem zapojit se do aktivit, které mají za cíl změnit společenské nastavení, jež je vůči zvířatům nespravedlivé a kruté, máš několik možností. Vyber si podle toho, co je ti blízké a co ti osobně dává největší smysl. Tím zajistíš, že se tomu budeš moci věnovat dlouhodobě a efektivně.
Formy aktivismu
Dobrovolnictví v neziskových organizacích
Líbí se ti činnost nějaké konkrétní organizace za práva zvířat? Napiš jim a zeptej se, jestli nepotřebují s něčím pomoct. Může to být výroba transparentů, výpomoc na demonstracích, festivalech, kampaních a projektech, potřeba by mohlo být také např. sdílení petic či příspěvků na sociálních sítích a mnoho dalšího. České neziskovky zabívající se osvobozením zvířat: Zvířata nejíme, Otevři oči, Hlas zvířat, Svoboda zvířat, Kolektiv pro zvířata,..)
Pomoc na azylových farmách
Azylové farmy, kde našli svůj domov zvířata zachráněná před lidskou krutostí je v ČR hned několik, takže ať už seš z jakéhokoliv kouta republiky, určitě zjistíš, že máš nějakou nedaleko. Většina z nich potřebuje pomoc neustále, některé pořádají i veřejné víkendové brigády. A co tě na nich čeká? Zvířata potřebují uklidit své příbytky, nakrmit, někdy je potřeba něco postavit, opravit, naistalovat. Odměnou ti bude čas strávený v jejich kouzelné blízkosti. Seznam azylových farem nalezneš zde.
Dokumentace zneužívání zvířat
Pokud máte v okolí chov se zvířaty, můžete se tam vydat a zdokumentovat jakým způsobem tam zvířata žijí. Nemusí se jednat o velkochov, velmi cenné jsou také důkazy o tom, jak žijí zvířata v malochovech či domácích chovech. Pokud byste se chtěli dozvědět více informací o životě jednotlivých zvířat, či praktické informace o tom, jak například poznat budovu, ve které jsou zvířata zneužívána, zde je odkaz na stránky organizace Zvířata nejíme, kde se vše potřebné dozvíte.
Šíření informačních letáčků
K této nenáročné formě aktivismu potřebujete jen tištěné materiály, o které si můžete napsat neziskovým organizacím (např. Otevři Oči, Svoboda zvířat,..). Letáčky pak můžete rozdávat na ulici kolemjdoucím nebo je zanechávat na veřejných místech ať už u sebe ve škole, na obecních úřadech, můžete je vzít na společenskou akci, kde cítíte, že by o ně mohl být zájem. Můžete je také nechávat v obchodech se zdravou výživou či ve veganských restauracích.
Street aktivismus
Tady je možnost uplatnění opravdu široká, můžeš se zapojit do demonstrace, pochodu, ochutnávek či jiných happeningů. Zároveň si můžeš vybrat události, při kterých se poukazuje na nasilí páchaném na zvířatech a nebo takové, které se snaží veřejnost motivovat k veganství přes jídlo. Některé z nich se konají často a pravidelně, jiné jen jednou ročně a nebo speciálně k různým kampaním. Konkrétní příklady pravidelných událostí nalezneš níže, pro informace o těch ostatních akcích sleduj stránky neziskovek.
Aktivismus z domova
Pokud se prozatím neodvážíš vyjít do ulic nebo ti to časově nevychází, můžeš zvolit variantu aktivismu z domova. Způsobů, jak ho dělat je celá spousta a odehrávají se převážně na sociálních sítích. Patří mezi mě například tvorba foto/video receptů, tipy na veganské podniky, komentování veganských příspěvků, sdílení informací o zneužívaní zvířat, tvorba informačních videí/reels, tvorba infografiky (nebo překlady již existujících), atd. Pokud by se ti k tomu hodila galerie fotek zneužívaných zvířat, můžeš si je zdarma stáhnout zde.
Chalking / Křídování
Cílem křídování je nakreslit na chodník poselství soucitu, které volá po spravedlnosti, lásce a respektu ke všem zvířatům. Zvolit můžeš hesla, citáty, obrázky, hashtagy nebo třeba názvy dokumentů. Tyto vzkazy mohou vést kolemjdoucí k zamyšlení a inspirovat je, aby změnili svůj životní styl. Je to nenáročná forma aktivismu, jelikož jediné, co potřebuješ jsou křídy. Inspirovat se můžeš třeba na instagramu World Vegan Chalking.
Příklady street aktivismu
Akce se konají většinou v Praze nebo ve větších městech. Pokud to máš daleko, můžeš se inspirovat a uspořádat akci ve svém okolí.
Pietní akty před jatky
The Save movement pořádá pietní akty před jatky, kde aktivisté čekají s transparenty u silnice na přijíždějící transport se zvířaty jedoucími na smrt. Když vůz zastaví, loučí se s nimi a dokumentují jejich příběhy, aby je mohli sdílet na sociálních sítích a rozšířili tak povědomí o jejich osudech. Více informací se dozvíš zde.
Kostky pravdy
Anonymous For The Voiceless pořádá Kostky Pravdy, při kterých stojí aktivisté na frekventovaném místě - polovina z nich drží obrazovky, na kterých promítají závěry zneužívaných zvířat a druhá polovina komunikuje s kolemjdoucími o tom, co se na závěrech děje a předávají informace o veganství. Pořádají se v Praze, Brně, Olomouci a Ústí nad Labem. Více se dozvíš v téhle facebookové skupině.
Uctění památky zabitých zvířat
Při této události sedí na zemi 10 -15 aktivistů/ek a ve svých dlaních svírají mrtvá tělíčka zabitých zvířat. Další aktivisté stojí za nimi se zapálenými svíčkami a za doprovodu smuteční hudby společně drží hodinu ticha. Během tichého protestu se také rozdávají letáčky kolemjdoucím. Tato událost se koná v Praze a pořádá jí organizace Zvířata nejíme, více informací se dozvíte na jejich facebooku.
Uličky pro kapry
Tiché uličky za kapry se konají každý rok pár dní před Vánoci. Aktivisté stojí u kádí s kapry a pomocí transparentů vyjadřují nesouhlas s krutou tradicí zabíjení kaprů. Další skupinka aktivistů rozdává letáčky s informacemi o kapřím utrpení a soucitné variantě Štědrovečerní večeře. Každoročně probíhá událost v Praze a Brně, někdy se k tomu přidávají i další města. Událost pořádají Zvířata nejíme a podrobnější informace, včetně zapojených měst, se dozvíš na jejich facebooku.
Manifestace na Světový den hospodářských zvířat
Manifest na Světový den hospodářských zvířat se koná vždy 2.10. a pořádá jej organizace Otevři oči. V centru Prahy probíhá velkoplošná projekce záběrů z živočišného průmyslu. Účastníci a účastnice shromáždění stojí po bocích plátna ve smutečním oblečení se zapálenými svíčkami. Další zúčastnění mluví s kolemjdoucími a rozdávají letáky. Pro více informaci sleduj vždy koncem září facebook organizace zde.
Veganské ochutnávky
Ochutnávky veganských jídel jsou další možnou aktivitou. Na rušném místě většinou v centru města se postaví stánek, na stůl se naaranžují upečené nebo uvařené domácí dobroty a nabízí se kolemjdoucím. Zapojit se můžeš buď v rámci přípravy jídel a nebo jako dobrovolník na stánku - záleží na domluvě s pořadateli. Ochutnávky probíhají v několika městech: Praha (více informací zde), Ostrava (více informací zde), Brno (více informací zde).
Krvavé ruce
Během této akce se skupina aktivistů sejde před jatky, kde čekají na transport vezoucí zvířata na smrt. Část zúčastněných má namočené ruce v umělé krvi a v sedě zastavují vůz. Ostatní přistoupí ke zvířatům, loučí se s nimi a dokumentují je, aby mohli podat svědectví o jejich strašlivém osudu. Informace o času a místě události se nesdílí veřejně, proto pokud máš zájem, ozvi se na instagram Zvířecí osudy.