Na téma jaká práva má vegansky se stravující dítě nebo teenager v rámci školního stravování a jaký přístup k nabídce rostlinných jídel mají školní zařízení jsme si popovídali s Annou Neumannovou, koordinátorkou kampaně Pestré jídelny.
Jaké možnosti má dítě v rámci školního stravování, když se rozhodne stravovat vegansky?
Za současné situace má nárok pouze na ohřev a konzumaci vlastního jídla doneseného z domu společně se svými vrstevníky v prostorách školní jídelny. Bohužel o tomto nároku mnoho provozovatelů neví a tak ohřev a konzumaci neumožňují. Pokud by byl někdo v podobné situaci, může se na nás obrátit třeba přes instagram @za_pestrejidelny, pokusíme se mu pomoci.
Školní jídelna, pokud by chtěla, může pro zájemce vařit i veganské jídlo, ale tato varianta není nikde ukotvená a vím pouze o jediném provozu, který by to dělal.
Je škola povinna umožnit studentovi donést si vlastní oběd?
Ano, máme rozhodnutí nejvyššího správního soudu a vyjádření ombudsmana. Obě tyto instituce se vyjádřily v tom smyslu, že ohřev a umožnění konzumace vlastního jídla je to minimum, které musí být umožněno z důvodu veganství.
Může být donáška vlastního jídla v rozporu s hygienickými předpisy?
Existují vyjádření hygieny, které toto tvrdí. Ovšem je to vyjádření dle mého názoru chybné. Už teď panuje shoda státních úřadů na tom, že je s ohledem na hygienu možné uskladnit, ohřát a servírovat jídlo pro dietně se stravující. Tedy pro studentstvo, které má nějaké zdravotní omezení. Tito lidé si přinesou do školy vlastní jídlo v krabičce a předajího personálu jídelny. Není žádný důvod, proč by stejný postup v případě veganství měl být nehygienický.
A už výše zmíněné rozhodnutí nejvyššího správního soudu a ombudsmana říká, že je nutné v tomto vyjít veganům*kám vstříc (a nejen jim). Toto rozhodnutí stojí nad hygienickými předpisy a pokud by toto nebylo umožněno, tak je možné se se zařízením soudit s velkou pravděpodobností spor vyhrát.
Jaké jsou hlavní důvody, proč školy odmítají vařit studentům veganské obědy?
Hlavním důvodem je, že nemají povinnost v tomto vycházet vstříc. Strava s ohledem na světonázor (vegetariánství a veganství) není ve vyhlášce nijak ukotvena. V trochu jiné situaci jsou studující s dietním omezením. U nich vyhláška stanoví, že jídelna jim může poskytnout dietní stravu. S nimi vyhláška počítá, ale bohužel ani u nich není nijak nastavená povinnost. V současné době nabízí dietní stravu pouze 30 % zařízení, do tohoto čísla je ale započítaná i ta varianta, že si člověk donese vlastní jídlo z domu a jídelna mu ho ohřeje. Z toho vyplývá, že jen naprosté minimum jídelen je ochotné opravdu uvařit dietní oběd. Samozřejmě i studující se specifickými zdravotními potřebami mají nárok alespoň na ohřev vlastního jídla.
Za tento stav ale nelze vinit personál školních jídelen. V jídelnách není dostatek personálu, mzdy jsou extrémně nízké, a tak se do školního stravování moc lidí nehrne. Proto všechny ty nároky, které jsou na ně - byť oprávněně - kladené, jen těžko zvládají. Nápravu tohoto stavu by mělo zajistit Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, to ale ve školním stravování nevidí prioritu.
A z jakého důvodu se tomu brání i v případě, že je na výběr více jídel?
Více variant jídla nabízí pouze 20 % školních jídelen a jen část z toho nabízí alespoň bezmasou variantu. Je to proto, že je administrativně náročné vykázat splnění vyhlášky o školním stravování při více variantách oběda. Je možné, že pokud by jídelna nabízela i veganskou variantu, tak zvládne splnit požadavky vyhlášky, ale nejsem si jistá. Každopádně nevím o žádné jídelně, která by nabízela na výběr každý den veganskou variantu oběda.
Mohou být studenti/rodiče studentů úspěšní, když se rozhodnou na vlastní pěst vymáhat po škole veganské obědy?
Je možné se zkusit domluvit s jídelnou, aby v tomto vyšla rodině vstříc. My jsme našli v Praze školku, která vychází vstříc i vegansky se stravujícím rodinám a mojí dceři opravdu připravuje veganskou stravu.
Vyhrát soud s tímto požadavkem je spíše nepravděpodobné. Rozhodnutí nejvyššího správního soudu, které jsem tu už zmiňovala, řešilo právě žalobu, kdy žalující chtěla uznat nárok na vaření veganského jídla. Soud dospěl k závěru, že podle stávajících předpisů žák nemá právní nárok na to, aby mu byla přímo poskytnuta veganská strava jdoucí nad rámec výživových norem a finančních limitů stanovených vyhláškou.
Proto jediným možným řešením je teď napřít veškeré naše síly k tomu, aby se změnila vyhláška o školním stravování. Můžete se zapojit do naší kampaně, která má právě tento cíl. Podepište naši výzvu na pestrejidelny.cz, sledujte nás na našem instagramu @za_pestrejidelny a také můžete vyplnit dotazník, kde sbíráme osobní příběhy se školním stravováním.